Uwaga!
Trwa aktualizacja i konserwacja serwisu

Czy na terenie Zielonej Góry powstaną nowe przystanki

dodano: 2019-11-29 11:51:41, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

Dyskusje na temat nowych przystanków kolejowych na terenie Zielonej Góry pojawiają się co jakiś czas zarówno w mediach, jak i wśród mieszkańców.Teraz pojawia się szansa, by liczba punktów kolejowych na terenie miasta uległa zmianie. Taką potrzebę do zarządcy infrastruktury - spółki PKP PLK zgłosił Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Urzędnicy wytypowali 4 nowe lokalizacje, w których ich zdaniem powinno się wybudować takie przystanki.

Jakie lokalizacje wskazano??

1. Przystanek położony przy linii nr 436 tzw. łącznicy Pomorsko-Przylep. Nadano mu roboczą nazwę Zielona Góra Łężyca. Jego przybliżona lokalizacja znajduje się koło przejazdu kolejowego z drogą wojewódzką nr 279 między Czerwieńskiem a Wysokiem. Ten przystanek mimo, że położony na terenie Zielonej Góry będzie bardziej służył mieszkańcom Czerwieńska, którzy od czasu budowy łącznicy omijającej stację w Czerwieńsku zostali pozbawieni połączeń w kierunku Poznania, Warszawy oraz większości pociągów jadących do Gorzowa. Już w czasie prac przy budowie łącznicy mówiono o konieczności budowy przystanku w tej okolicy.

2. Zielona Góra Przylep Centrum, ten przystanek ma służyć mieszkańcom Przylepu, dla większości z nich obecny przystanek jest oddalony zbyt daleko od centrum dawnej miejscowości. Dlatego postuluje się budowę dodatkowego punktu położonego w okolicy ul. Przylep-Handlowa.

3. Zielona Góra Wschodnia, ten punkt ma znajdować się w okolicach wiaduktu nad linią nr 273, który stanowi łącznik między Osiedlem Pomorskim a węzłem Zielona Góra Północna w ciągu trasy S3. Przystanek ma służyć mieszkańcom osiedli Pomorskiego, Śląskiego oraz Mazurskiego. W jego okolicy planuje się także powstanie kolejnej strefy przemysłowej na terenie miasta. Co ciekawe w ramach projektu "Elektryfikacja linii komunikacji miejskiej w Zielonej Górze" planuje się budowę pętli autobusowej w tej okolicy. Być może niebawem ten punkt pojawi się na terenie miasta.

4. Zielona Góra Zacisze, ten przystanek ma powstać przy linii nr 371 w okolicy ul. Bananowej. Będzie służył mieszkańcom Osiedla Zacisze.

Czy dojdzie do budowy wspomnianych przystanków okaże się w najbliższym czasie. Największą szansę na realizację ma przystanek Zielona Góra Wschodnia, gdyż miasto uzyskało dofinansowanie z CUPT na realizację projektu komunikacyjnego. Skoro powstanie pętla autobusowa, rosną szanse na powstanie w tej okolicy przystanku kolejowego.

Modernizacja linii nr 358 - most nad Odrą

dodano: 2020-08-05 21:55:38, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

W galerii serwisu pojawiła się aktualizacja obejmująca zdjęcia z modernizacji mostu nad Odrą w ciągu linii kolejowej nr 358.Przeczytaj więcej...

Przewozy Regionalne uruchomiły pociąg do Świnoujścia

dodano: 2020-06-27 21:59:47, autor: Redakcja, źródło: Radio Zachód

Jak informuje Radio Zachód lubuskie koleje uruchamiają weekendowe połączenie do Międzyzdrojów i Świnoujścia. Przez całe wakacje, w każdą sobotę i niedzielę będzie można pojechać nad Bałtyk.Przeczytaj więcej...

Postępy w modernizacji linii nr 358

dodano: 2020-06-07 10:52:50, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

Trwa modernizacja linii nr 358 między Zbąszynkiem a Czerwieńskiem.Przeczytaj więcej...

Trwa montaż SSP w Letnicy

dodano: 2020-05-28 20:20:02, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

Niedaleko Zielonej Góry w Letnicy trwają prace związane z zabudową samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na linii nr 370 Zielona Góra - Żary. SSP ma zabezpieczać przejazd niedaleko przystanku osobowego.Przeczytaj więcej...