Uwaga!
Trwa aktualizacja i konserwacja serwisu

Czy na terenie Zielonej Góry powstaną nowe przystanki

dodano: 2019-11-29 11:51:41, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

Dyskusje na temat nowych przystanków kolejowych na terenie Zielonej Góry pojawiają się co jakiś czas zarówno w mediach, jak i wśród mieszkańców.Teraz pojawia się szansa, by liczba punktów kolejowych na terenie miasta uległa zmianie. Taką potrzebę do zarządcy infrastruktury - spółki PKP PLK zgłosił Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Urzędnicy wytypowali 4 nowe lokalizacje, w których ich zdaniem powinno się wybudować takie przystanki.

Jakie lokalizacje wskazano??

1. Przystanek położony przy linii nr 436 tzw. łącznicy Pomorsko-Przylep. Nadano mu roboczą nazwę Zielona Góra Łężyca. Jego przybliżona lokalizacja znajduje się koło przejazdu kolejowego z drogą wojewódzką nr 279 między Czerwieńskiem a Wysokiem. Ten przystanek mimo, że położony na terenie Zielonej Góry będzie bardziej służył mieszkańcom Czerwieńska, którzy od czasu budowy łącznicy omijającej stację w Czerwieńsku zostali pozbawieni połączeń w kierunku Poznania, Warszawy oraz większości pociągów jadących do Gorzowa. Już w czasie prac przy budowie łącznicy mówiono o konieczności budowy przystanku w tej okolicy.

2. Zielona Góra Przylep Centrum, ten przystanek ma służyć mieszkańcom Przylepu, dla większości z nich obecny przystanek jest oddalony zbyt daleko od centrum dawnej miejscowości. Dlatego postuluje się budowę dodatkowego punktu położonego w okolicy ul. Przylep-Handlowa.

3. Zielona Góra Wschodnia, ten punkt ma znajdować się w okolicach wiaduktu nad linią nr 273, który stanowi łącznik między Osiedlem Pomorskim a węzłem Zielona Góra Północna w ciągu trasy S3. Przystanek ma służyć mieszkańcom osiedli Pomorskiego, Śląskiego oraz Mazurskiego. W jego okolicy planuje się także powstanie kolejnej strefy przemysłowej na terenie miasta. Co ciekawe w ramach projektu "Elektryfikacja linii komunikacji miejskiej w Zielonej Górze" planuje się budowę pętli autobusowej w tej okolicy. Być może niebawem ten punkt pojawi się na terenie miasta.

4. Zielona Góra Zacisze, ten przystanek ma powstać przy linii nr 371 w okolicy ul. Bananowej. Będzie służył mieszkańcom Osiedla Zacisze.

Czy dojdzie do budowy wspomnianych przystanków okaże się w najbliższym czasie. Największą szansę na realizację ma przystanek Zielona Góra Wschodnia, gdyż miasto uzyskało dofinansowanie z CUPT na realizację projektu komunikacyjnego. Skoro powstanie pętla autobusowa, rosną szanse na powstanie w tej okolicy przystanku kolejowego.

Ograniczenia w kursowaniu pociągów

dodano: 2020-03-19 07:47:26, autor: Redakcja, źródło: Przewozy Regionalne

W związku z pandemią koronawirusa COVID-19 przewoźnicy kolejowi zdecydowali się ograniczyć kursowanie pociągów. Ograniczenia będą obowiązywać od 20 do 31 marca 2020. Za odwołane pociągi nie wprowadza się komunikacji zastępczej.Przeczytaj więcej...

Szykuje się remont mostu na linii nr 358

dodano: 2020-01-10 10:39:45, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

Most kolejowy nad Odrą położony między Pomorskiem a Wysokiem doczeka się remontu.Przeczytaj więcej...

Postępy przy budowie wiat

dodano: 2020-01-06 12:35:51, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

Na stacji Zielona Góra Główna trwa montaż wiat nad peronami. Prace powoli zmierzają do końca.Przeczytaj więcej...

Ruch na p.o. Zgorzelec Miasto

dodano: 2019-12-27 18:40:49, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

Zapraszamy do galerii serwisu, gdzie pojawiła się nietypowa fotorelacja.Przeczytaj więcej...