Uwaga!
Trwa aktualizacja i konserwacja serwisu

Nowy rozkład jazdy

dodano: 2018-11-23 10:41:09, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

9 grudnia 2018 roku wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów, który będzie obowiązywać do 14 grudnia 2019.Tradycyjnie każda zmiana rozkładu wprowadza do niego pewne nowości.

Najważniejszą jest fakt, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na terenie Zielonej Góry zostaną zmienione nazwy stacji i przystanków. Od 9 grudnia będziemy mieli stację Zielona Góra Główna w miejsce dawnej nazwy Zielona Góra oraz przystanki Zielona Góra Przylep i Zielona Góra Stary Kisielin w miejsce p.o. Przylep i Stary Kisielin.

Oprócz zmian nazw na mapie kolejowej dojdzie jeszcze jeden punkt kolejowy - przystanek Nowy Kisielin, który został oddany do użytku już kilka lat temu, a dopiero teraz będą się na nim zatrzymywać pociągi.

Teraz czas na analizę połączeń, które zaplanowały poszczególne spółki.

PKP IC

Spółka Intercity już od wielu lat żongluje nazwami i relacjami pociągów. W tym rozkładzie jest podobnie.
Przez Zieloną Górę będą przejeżdżały 2 nocne połączenia sezonowe kursujące w okresie wakacji szkolnych - TLK Łebsko w relacji Jelenia Góra - Łeba/Kołobrzeg i z powrotem. Drugim pociągiem będzie TLK Wolin kursujący ze Świnoujścia do Krakowa Głównego/Bielska-Białej.
W rozkładzie pojawi się pociąg IC Konopnicka kursujący z Zielonej Góry Głównej do Białegostoku p. Wrocław Główny, Opole, Częstochowę, Warszawę.
Nowością będzie także pociąg IC Nightjet z Berlina Charlottenburga do Wiednia Głównego prowadzący grupę wagonów do Przemyśla. W kierunku Wiednia pociąg nawiedzi Zieloną Górę około 21.00, kurs do Berlina odjedzie około 7.00 rano.
Oprócz tego z Zielonej Góry będzie można skorzystać z połączeń IC Mehoffer w relacji Szczecin Główny - Przemyśl, TLK Bachus do Gdyni Głównej, TLK Swarożyc z Kołobrzegu do Katowic, TLK Czcibór z Wrocławia Głównego do Szczecina Głównego (kursujący w wybrane dni tygodnia), IC Matejko z Przemyśla Głównego do Świnoujścia, TLK Pirania kursujący w sezonie letnim z Kołobrzegu do Bielska-Białej, TLK Ukiel do Olsztyna, TLK Światowid ze Szczecina a latem ze Świnoujścia do Katowic, TLK Paderewski z Białegostoku (tym razem p. Poznań, Warszawę). Jak widać liczba pociągów tego przewoźnika z roku na rok się zwiększa.

Przewozy Regionalne

Spółka regionalna opracowała swój rozkład pod znakiem kontynuacji zamierzeń wprowadzonych poprzednimi rozkładami jazdy. Jak wiadomo w związku z uruchomieniem obsługi przystanku Nowy Kisielin pociągi kursujące do Nowej Soli i Wrocławia będą się zatrzymywały także w tym miejscu. Zaplanowano jednak także pewne nowości. Od 9 grudnia będzie więcej pociągów w kierunku Frankfurtu nad Odrą (dojdzie para kursująca w soboty i zatrzymująca się po drodze tylko w Rzepinie), pociąg ten zacznie kursować od czerwca. Być może będzie on obsługiwany jednym z nowych Linków, które ma dostarczyć Pesa jako zadośćuczynienie za kary naliczane w związku z brakiem homologacji na terenie Niemiec poprzednich SA 139. Kolejna dodatkowa para do Frankurtu odjedzie o 10.23/10.26. Dojdzie także jeszcze jedna wieczorna kursująca w niedziele, która będzie odjeżdżać przed godziną 20.00. To połączenie również planuje się od czerwca i będzie się ono zatrzymywać po drodze tylko w Rzepinie.

Będzie więcej pociągów do Goerlitz
Również w drugiej relacji międzynarodowej planuje się zmiany. Tutaj dojdzie do zwiększenia liczby pociągów, dojdzie codzienna para o godz. 9.45, pociąg odjeżdżający przed godziną 14.00 będzie teraz kursował codziennie. W drugą stronę zaplanowano również cztery pary przyjazdy przed godz. 12.00, między 13.00-14.00, przed 18.00 i ostatnia około godz. 19.30.

Pociąg do Międzylesia
W rozkładzie pojawi się bezpośrednie połączenie do Międzylesia p. Wrocław, który odjedzie z Zielonej Góry po 11.30., przyjazd pociągu z drugiej strony przed godziną 17.30.

Z wizytą na moście w Stanach

dodano: 2021-01-01 23:17:23, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

Początek roku 2021 redakcja serwisu postanowiła spędzić na odwiedzinach mostu w Stanach. Obiekt od ponad roku służy jako most rowerowo-pieszy.Przeczytaj więcej...

Modernizacja linii nr 358 - most nad Odrą

dodano: 2020-08-05 21:55:38, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

W galerii serwisu pojawiła się aktualizacja obejmująca zdjęcia z modernizacji mostu nad Odrą w ciągu linii kolejowej nr 358.Przeczytaj więcej...

Przewozy Regionalne uruchomiły pociąg do Świnoujścia

dodano: 2020-06-27 21:59:47, autor: Redakcja, źródło: Radio Zachód

Jak informuje Radio Zachód lubuskie koleje uruchamiają weekendowe połączenie do Międzyzdrojów i Świnoujścia. Przez całe wakacje, w każdą sobotę i niedzielę będzie można pojechać nad Bałtyk.Przeczytaj więcej...

Postępy w modernizacji linii nr 358

dodano: 2020-06-07 10:52:50, autor: Redakcja, źródło: Informacja własna

Trwa modernizacja linii nr 358 między Zbąszynkiem a Czerwieńskiem.Przeczytaj więcej...